Menu

Evelyn CommunityPrimary School

‘Inspiring minds, nurturing dreams, learning for life’

Search Search
Translate Translate

Class Awards

The winners are announced by Mrs Arnold on Radio Evelyn each Friday morning.
CONGRATULATIONS to all our award winners for this week:

 

Ladybirds
MERIT WINNERS - Zac Markey
READING STAR - Isla Leigh
MATHS MAGICIAN - Esme Allan

 

Butterflies

MERIT WINNERS  - Sam Roberts
READING STAR - Leon Mullin
MATHS MAGICIAN - Oliver Dooley

 

Robins
MERIT WINNERS - Erin Dale
READING STAR - Zara Pearse
MATHS MAGICIAN - Yaqoob Khwaja-Silcock

 

Owls
MERIT WINNERS - Conner Martin
READING STAR - Max Ellis Dring
MATHS MAGICIAN - Harry Sullivan

 

Mini Marvels (Year 3)
MERIT WINNERS - Ella Darwin
READING STAR - Isla Hodgkin
MATHS MAGICIAN - Amber Alice Edwards

 

Bouncy Bubbles (Year 4)
MERIT WINNERS - Muhammed Elhassan
READING STAR - Taylor Stuart
MATHS MAGICIAN - Amelia Peloe

 

Galactic Gliders (Year 5)
MERIT WINNERS - Lucie Morris
READING STAR - Mason Wilson
MATHS MAGICIAN - Lillie Rothwell

 

Mighty Oaks (Year 6)
MERIT WINNERS - Roman Gaynor
READING STAR - Ben Lambe
MATHS MAGICIAN - Maddison Farrah

 

 

Lead Learners demonstrate the traits of the 'Ideal Learner' - See the document above.

 

Two children from each class are selected every half term as Lead Learners.
Congratulations to our current Lead Learners:

 

Ladybirds

Alfred Reid and Nelle Redmond

 

Butterflies 
Phoebe Rae Dole and Stanley Davies


Robins
Pippa Campbell-Beaumont and Charlie Devlin

 

Owls
Katie Black and Mason Leigh

 

Mini Marvels (Year 3)
Elvie Nicholson and Patrick McCormack

 

Bouncy Bubbles (Year 4)
Flynn Logan and Miley Jones

 

Galactic Gliders (Year 5)
Jack Wharton and Paige Donoghue

 

Mighty Oaks (Year 6)
Aiden Ellis and Gianna Mathew
 

Speak Out Winners - March 2021

 

Congratulations to all the following children who are our Speak Out winners for this year.

 

Year 2 
1st Place - Charlie Embleton
2nd Place - Mason Leigh
3rd Place - Pippa Campbell-Beaumont

 

Year 3

1st Place - Woody Kelly
2nd Place - Molly Ryan
3rd Place - Caleb Murray

 

Year 4

1st Place - Ellie Martin
2nd Place - Alfie Jackson
3rd Place - Lily Dring

 

Year 5

1st Place - Harry Embleton

2nd Place - Keira Grady
3rd Place - Amie Dixon

 

Year 6

1st Place - Feria Yates

2nd Place - Callum Grady
3rd Place - Emily Black

Top